Dzisiaj minął rok - nie trzeba nawet pisać od jakiego wydarzenia, każdy to wie.
Śmierć ludzi dla nas ważnych i bliskich to wydarzenie, którego nie da się wymazać z pamięci. Przeważnie jest to czas nie tylko myślenia o zmarłym, ale różnych czasem trudnych relacjach z bliskimi. Śmierć w rodzinie może być dla jednych impulsem do długo wyczekiwanej zgody, u innych może wyostrzyć dawne urazy i animozje. Osoba, która odeszła mogła przecież być "rodzinnym buforem bezpieczeństwa" albo też "kością niezgody", której oceny były skrajnie różne.
Ludzi dla nas ważnych często zapamiętujemy tak, jak chcielibyśmy ich widzieć, czasem ich wybielając a czasem oczerniając. Bo przecież nie łatwo rozmawiać o trudnej przeszłości dziadka, albo poddawać w wątpliwość jego bohaterskie czyny. Trudno jest rozmawiać nie tylko o życiu tych, którzy odeszli, ale też o samym momencie śmierci. Przeważnie jest to temat tabu, z którym nie potrafimy się zmierzyć. Ostatecznie jednak przeszywający ból jakoś trzeba wykrzyczeć. Jedni robią to w twarz drugiemu, inni wysoko w górach albo w lesie, jeszcze inni na forum internetowym.
Jak zachowujemy się po stracie bliskich? Dlaczego umieranie, które powinno nas jednoczyć często rodzi jeszcze większe podziały? Jak rozmawiać o tych, którzy odeszli? Czy zrozumienie relacji przebiegających pomiędzy członkami jednej rodziny, może nam pomóc zrozumieć relacje między grupami społecznymi w Polsce?
===========================
Nocne Cz@ty od 23 do 01
Program Czwarty Polskiego Radia
W Warszawie na 92 fm lub w internecie
Do rozmowy będzie można się włączyć za pomocą SMS-ów 70044
„Jak zachowujemy się po stracie bliskich? Dlaczego umieranie, które powinno nas jednoczyć często rodzi jeszcze większe podziały? Jak rozmawiać o tych, którzy odeszli?”
OdpowiedzUsuń***
To ważne pytania, ale zadałabym w związku z „tragedią smoleńską” także, czy przede wszystkim, wiele innych, bardziej chyba związanych z tym wydarzeniem a zwłaszcza z zachowaniami i reakcjami ludzi po…
Pytania dotyczące głównie Prawdy i Uczciwości w przeprowadzaniu śledztwa, w traktowaniu obywateli, ich potrzeb i uczuć, w odniesieniu do niezbywalnych spraw narodu, obywateli, członków wspólnot narodowościowych, opozycji, jej podmiotowości, niezależności Polski itp. Pytania także dotyczące ważnych, biblijnych podstaw etycznych dla chrześcijan: przebaczanie, pojednanie (czy bezwarunkowe? bez granic?...), miłość nieprzyjaciół: co znaczy, jakie zachowania ja określają?…